4-dniowa wycieczka kl.3LOI do Krakowa- Ojcowa- Zatoru- Auschwitz Birkenau- Częstochowy.
Wyjazd zorganizowała nam nasza wychowawczyni pani Grażyna Witkowska. Opiekowali się nami również pani Aneta Augustynik i pani Małgorzata Szwed. Mieszkaliśmy w Krakowie w Hostelu „Pod Wawelem”.
Pierwszego dnia udaliśmy się do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa- Podziemia Rynku, które znajduje się pod płytą Rynku Głównego. Były tam bardzo ciekawe eksponaty, multimedialne muzeum, w którym dowiedzieliśmy się o historii Krakowa, która jest ściśle związana z historią naszego kraju.
Poszliśmy też szlakiem Młodej Polski poznając życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego.
Wieczór spędziliśmy w Starym Teatrze w Krakowie. Obejrzeliśmy spektakl, właściwie musical Anety Groszyńskiej i adaptacji Jana Czaplińskiego. Przedstawienie zostało zrealizowane na podstawie głośno-przejmującego, nazywanego reportażem totalnym i najważniejszą książką XXI wieku- „Głodu” Martina Caparrosa. To sztuka o 795 milionach ludzi, którzy każdego dnia muszą mierzyć się z głodem.
Drugiego dnia zwiedzaliśmy Ojcowski Park Narodowy, choć najmniejszy w Polsce, ale kryje niezwykłe bogactwo i mnóstwo atrakcji geologicznych, przyrodniczych i kulturalnych. Zachwycił nas pięknymi formami skalnymi, jaskiniami, starą zabudową oraz zamkami- w Ojcowie i Pieskowej Skale. Pogoda była piękna, więc pobyt na łonie natury wprawił w nas dobre humory.
Wieczorem rozkoszowaliśmy się spacerem wzdłuż Wisły, widokiem na Wawel i atmosferą Rynku Głównego w Krakowie.
W czwartek, choć nieźle padało, hartowaliśmy swoje ciała w największym w Polsce Parku Rozrywki w Zatorze. Atrakcji było tak wiele, że trudno je opisać.
Potem kibicowaliśmy polskiej drużynie w piłce nożnej w meczu przeciwko Armenii. Był to bardzo udany wieczór nie tylko dla drużyny Nawałki, ale również dla nas.
W ostatnim dniu pojechaliśmy do Miejsca Pamięci Auschwitz Birkenau. Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko dla nas cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem. Osobiste zagłębienie się w historię i przestrzeń Auschwitz stawia przed każdym z nas wiele niepokojących pytań.
W godzinach popołudniowych udaliśmy się na Jasną Górę, aby przed cudownym obrazem Matki Bożej pomodlić się i zanieść swoje osobiste błagania. Uczestniczyliśmy we mszy świętej czynnie włączając się w jej oprawę oraz w nabożeństwie październikowym.
Po Apelu Jasnogórskim ruszyliśmy w drogę powrotną do Wyszkowa. Wróciliśmy do Wyszkowa ok. 2.00.
Ten nasz ostatni 4-dniowy klasowy wyjazd dostarczył na wielu niezapomnianych wrażeń i przeżyć.
Klasa 3LOI
Comments