15.05.2018 Dzień Nauk Ścisłych w Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie.
Wielcy patrioci i zapomniani naukowcy – to hasło przewodnie zmagań z chemii, fizyki i matematyki , jakim poddani byli uczniowie klas pierwszych . Tegoroczny konkurs był poświęcony takim osobom jak: Stanisław Kierbedź, Józef Rotblat, Mieczysław Grzegorz Bekker, Stefan Drzewiecki, Ludwik Hirszfeld, Odo, Feliks, Kazimierz Bujwid, Jerzy Różycki, Stanisław Marcin Ulam.
Dokonali oni wielkich odkryć lub stworzyli niepowtarzalne dzieła w dziedzinie nauki chemii, fizyki i matematyki. Oddali swój talent dla dobra ludzkości, a pamięć o nich w naszym kraju uległa całkowitemu zatarciu.
Dlaczego więc, mimo ogromnych zasług są zupełnie nieznani albo wiedzą o nich tylko wąskie kręgi specjalistów? Dlaczego zapomniani, jeżeli zasłużyli na miano wielkich? Dlaczego zapomniani, skoro dokonali odkryć o światowym znaczeniu, pozostawili wspaniałe dzieła, a ich wynalazki służą do dzisiaj niemal całej ludzkości?
Na pewno przyczyn jest kilka. Jedni zostali skazani na zapomnienie przez rządzących Polską w latach powojennych, bo żyli i tworzyli w krajach – jak to czasem określano – „wrogiego obozu”, w krajach potępianego Zachodu. Inni, według ówczesnej władzy, „zdradzili ojczyznę”. Warto upowszechnić wiedzę o niebagatelnym udziale Polaków w światowym postępie cywilizacyjnym. Możemy być z nich dumni, bo zasługują na zaszczytne miejsce w Panteonie Narodowym na równi z wielkimi wodzami, sławnymi królami i przywódcami politycznymi.
Uczniowie klas pierwszych mieli wcześniej do przygotowania prace o wylosowanym naukowcu:
- Prezentację multimedialną
- Plakat– wykonany dowolną techniką
- Motto– wykonane dowolną techniką
- Koreczki owocowo – warzywne z dekoracją patriotyczno– naukową.
W dniu konkursu dużych emocji dostarczyło koło pytań, którym kręcili przedstawiciele uczniów a następnie odpowiadali na „wykręcone” pytanie.
Spotkanie prowadziły uczennice klasy 2LZA Anna Wyrzykowska, Natalia Jaworska przy współudziale osób : Luiza Banasiak, Magdalena Szczesna, Katarzyna Rozenek, Aleksandra Turek, Karolina Turek, Patryk Krawczyk, Piotr Kuchta , Igor Oleksiak.
Po podliczeniu punktów I miejsce zdobyła klasa 1LOI, II klasa 1TE a III klasa 1TI.
Organizatorzy konkursu nauczyciele: p.Ewa Chmielinska, p.Aneta Kasjaniuk, p.Dorota Nizińska, p.Edward Steczkowski mają nadzieję, że udało się przybliżyć zasługi naszych rodaków i poszerzyć wiedzę na temat wkładu Polaków w rozwój i wzbogacenie światowej nauki, i że od teraz ich dzieła nie pozostaną anonimowe.
Klasa 2LZA.