Biblioteka poleca!
Drodzy Uczniowie.
Biblioteka szkolna przygotowała dla Was listę pomocnych stron i adresów internetowych, dzięki którym możecie wspomagać proces samodzielnego uczenia się. Zobaczcie, sprawdźcie i skorzystajcie.
Portale internetowe zamieszczające na swoich stronach pełne teksty lektur oraz ich omówienia.
- WOLNE LEKTURY – biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi wolnelektury.plto projekt realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Działa od 2007 roku i udostępnia w swoich zbiorach lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej Najważniejszą innowacją Wolnych Lektur, odróżniającą ten projekt od innych bibliotek internetowych, jest możliwość przeszukiwania tekstów z zastosowaniem różnych kryteriów: tytuł, autor, epoka, rodzaj, gatunek literacki, motywy i tematy literackie.
- KULTURALNA POLSKA – klp.plto baza lektur szkolnych. Każda lektura jest dokładnie przygotowana – posiada swoje streszczenie (często w dwóch wariantach-rozszerzone i w pigułce), ale można również przeczytać pełen tekst lektury, plan wydarzeń oraz opracowanie. Jest także biografia autora (również często potrzebna na lekcjach języka polskiego), charakterystyki epok literackich, a także galeria malarstwa.
- POLONISTA – czas na lektury w.interia.plportal internetowy zamieszczający pełne teksty lektur. Jest przewodnikiem po zdigitalizowanych tekstach literackich dostępnych w Internecie. Strona znajduje się na darmowej domenie przez co ma niestety ograniczony transfer.
- WIRTUALNA BIBLIOTEKA LITERATURY POLSKIEJ-ug.edu.pl jest prezentacją znaczących utworów literatury polskiej wolnych od praw autorskich w dniu 1 września 1999 roku, dostępną bez ograniczeń dla wszystkich użytkowników Internetu dla celów naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych.
- SERWIS HUMANISTYCZNY HAMLET-pro.e-mouse.pl to serwis zawierający wiedzę związaną z literaturą oraz językiem polskim. Znajdziesz tu materiały dotyczące analizy i interpretacji, historii i teorii literatury, nauki o języku, wybory tekstów, konteksty filozoficzne i kulturowe o zróżnicowanym stopniu trudności, reprodukcje dzieł sztuki.
- STAROPOLSKA– staropolska.pl to serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej w kontekście dziedzictwa kultury europejskiej. Jego zasadniczą częścią jest biblioteka utworów staropolskiego piśmiennictwa (średniowiecze – renesans – barok) oraz towarzyszący jej wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy. Dział KONTEKSTY gromadzi teksty i opracowania na temat historii, filozofii, religii i sztuki w dawnej Polsce. Dział TRADYCJA zawiera bogaty wybór materiałów z zakresu kultury starożytnej i biblijnej, europejskiego średniowiecza, renesansu i baroku.
- Korzystając z Kanału YouTube szukajcie na:
- Akademia Lektur – omówienie lektur szkolnych
- EduKanał – opracowania i streszczenia lektur
- pl – zdalne lekcje, testy, opracowania lektur, zadania
Inne Przydatne linki:
-Cyfrowa Biblioteka Polona
-Wolne lektury
Internetowa biblioteka, w której zbiorach znajduje się ponad 5000 utworów, w tym wiele lektur szkolnych .
Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować
-Narodowe Archiwum Cyfrowe
-Zakład Narodowy im. Ossolińskich
-Międzynarodowe biblioteki cyfrowe
World Digital Library
Międzynarodowa biblioteka cyfrowa pod patronatem UNESCO, Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Wśród publikowanych materiałów znajdują się manuskrypty, mapy, rzadkie książki, zapisy nutowe, nagrania, filmy, fotografie, szkice architektoniczne i inne znaczące kulturowo materiały.
-Europeana
Europejska Biblioteka Cyfrowa ma na celu udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w Internecie. Umożliwia dostęp do ponad 15 mln książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów w postaci cyfrowej pochodzących z bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych krajów Europy
-IntraText Digital library
Pełnotekstowa biblioteka online, zawierająca teksty religijne, filozoficzne, literackie i naukowe w ponad 40 językach.
-Project Gutenberg
Pierwsza kolekcja książek elektronicznych z wolnym dostępem stworzona w 1971 r. przez Michaela Harta, udostępniająca 42 000 darmowych książek, głównie anglojęzycznych. Materiały dostępne są w formatach wygodnych do stosowania na najbardziej popularnych czytnikach ebooków.
-Inne ciekawe portale w sieci (pomocne w nauce):
Portal poświęcony polskiej poezji. W serwisie znajduje się ponad 270 wierszy najbardziej znanych polskich poetów. Począwszy od średniowiecza aż po współczesność. Znajdziemy tam wiersze: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C.K. Norwida, K.K. Baczyńskiego, C. Miłosza, W. Szymborskiej, T. Różewicza. Wiersze można wyszukiwać nazwiskami autorów lub tematami. Czytają je polscy aktorzy.
Portal na którym znajdziecie filmy, spektakle teatralne, filmy dokumentalne, wywiady, recenzje książek, muzykę, obejrzycie wystawy. Bogate źródło wiedzy o kulturze i ciekawa zabawa. Pomocny portal dla wszystkich przygotowujących się do matury z języka polskiego.
To platforma edukacyjno-kulturalna, gdzie znajdziecie informacje i ciekawostki, filmy, zdjęcia dotyczące zagadnień z różnych dziedzin wiedzy. Portal bardzo przyjazny każdemu uczestnikowi.
Strona ważna dla maturzystów. Cenne źródło informacji o przebiegu matury, procedurach egzaminu. Można tu znaleźć arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat.